Parafia pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie
MENU
Z życia parafii
Pola Nadziei - Hospicjum domowe w trosce o poszanowanie życia ludzkiego do ostatka
Teresa Dzięcielska
2010-05-23

Wiosną, kiedy zakwitają pola żonkilowe, odbywa się szeroko zakrojona akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby hospicjów oraz propagowanie idei opieki Hospicyjnej w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za swoje serce – kwiat żonkila lub jego symbol. Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworowa. Inicjatorką Kampanii Pola Nadziei była w 1998 roku brytyjska organizacja Marie Curie Cancer Care.

Pola Nadziei, to kampania, której celem jest nie tylko finansowanie wsparcie hospicjów, ale również szerzenie idei hospicyjnej, ale również szerzenie idei hospicyjnej a także uświadomienie i uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy osób chorych i cierpiących. Niezwykle ważny w tej kampanii jest – oczywiście oprócz zbierania tak potrzebnych hospicjum funduszy – jej wymiar społeczny. Wolontariusze – zarówno ci, którzy w akcję włączają się, jak i ci, którzy po prostu o niej usłyszą lub czytają, mogą przekonać się, jak niezwykle istotne jest, abyśmy, na co dzień nie zapominali o osobach chorych i chcieli im bezinteresownie pomagać.

Msza św. w intencji ofiar Smoleńska
2010-05-09Mija miesiąc od tragicznego wyda-rzenia pod Smoleńskiem. Odruchową reakcją bardzo wielu Polaków była modlitwa za ofiary tej nierozumnej katastrofy. Wielkie skupiska ludzi rozmodlonych, palących znicze, jednoczących się szczególnie wokół osoby Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego były nie tylko wyrazem hołdu dla jego dokonań, ale przywiązania do tego, którego niektóre środowiska polityczne i medialne chciały ośmieszyć i zmarginalizować.
Nasza obecność na Mszy św. 10 maja (w poniedziałek) o godz. 1800 niech będzie wyrazem wynagrodzenia za udział w budowaniu wypaczonego wizerunku człowieka sprawiedliwego, kochającego Boga, ludzi i Ojczyznę.

Rowerowa przygoda
Marek Panek
2010-05-09

Kolejny jedenasty już raz Akcja Katolicka naszej Parafii zorganizowała w dniu 1 maja Rodzinny Rajd Rowerowy. Podobnie jak w poprzednich rajdach dopisała frekwencja. Na parkingu przy Kościele Św. Stanisława i Św. Leona zgromadziło się ok. 150 miłośników rowerowej przygody. O godz. 1000 po udzielonym przez ks. Proboszcza błogosławieństwie rowerowy peleton wyruszył na trasę rajdu. Ulicą 3 Maja następnie ul. Sienkiewicza przejechaliśmy przez przejazd kolejowy i krajową „szóstkę” na ul. Ofiar Piaśnicy. Za rogatkami miasta wjechaliśmy na tzw. starą drogę Wejherowo – Krokowa. Następnie przekroczyliśmy Krokowską szosę i jadąc czarną drogą dojechaliśmy do Leśniczówki „Muza” gdzie podczas zaplanowanego postoju mieliśmy możliwość uczestniczenia w konkursach i pokazach.
Bardzo interesujący pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowała grupa ratowników medycznych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Wejherowie. Każdy z uczestników mógł pod fachowym okiem ratowników zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Inną atrakcją przygotowaną również przez młodzież z wejherowskiego „ogólniaka” było stanowisko paramilitarne gdzie młodzież zademonstrowała swoje umiejętności żołnierskie. Obie grupy przygotował pan Waldemar Mróz za co bardzo dziękujemy.
Święto Flagi
2010-04-25

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej włączając się w Ogólnopolską akcje

„ Flaga w Twoim oknie”.

Pragnie dzisiaj umożliwić zakup flagi dla każdego.

Przed kościołem będzie można nabyć naszą narodową flagę u młodzieży.

2 maja – w Święto Flagi - będzie okazją do zamanifestowania naszej wiary i patriotyzmu.

Wywieśmy FLAGĘ w swoim oknie – symbol naszej jedności i miłości

do Ojczyzny, troski o Naród i Państwo.

XI Rodzinny Rajd Rowerowy
2010-04-25

01 Maja o godz. 945 spotykamy się tradycyjnie na parkingu przy kościele św. Stanisława Kostki, skąd o godz. 1000 wyruszymy na trasę. Tegoroczny  Rodzinny Rajd Rowerowy będzie musiał pokonać 24 km odcinek z zatrzymaniem w leśniczówce „Muza”, gdzie odbędą się zabawy, konkurs związany z ochroną lasu, przeciąganie liny, pokaz udzielania pierwszej pomocy. Jeśli humory dopiszą, może uda nam się też coś zaśpiewać.

Powrót do Wejherowa drogami leśnymi do ul. Chopina. W drodze powrotnej przy przydrożnym krzyżu odprawimy, jak co roku, nabożeństwo majowe. Rajd zakończymy kiełbaską z grilla w ogrodzie Konwiktu.

Przypominamy, że dzieci i młodzież niepełnoletnia musi być pod opieką dorosłych.
Prosimy też, aby w miarę możliwości, dzieci i młodzież była w kaskach.

Przejazd przez ulice miasta zabezpieczy Straż Miejska, a na trasie pomagają członkowie Wejherowskiego Towarzystwa Cyklistów. Do udziału w rajdzie zapraszamy zarówno całe rodziny, jak i indywidualnych amatorów rowerowych wędrówek.

Opłata wynosi 2 zł od uczestnika, płatne w biurze parafialnym bądź na placu kościelnym przed wyjazdem.

Msza w intencji Prezydenta i ofiar katastofy w Smoleńsku
ks. Piotr
2010-04-10

Dziś w sobotę o 20.00 Msza św. w intencji ofiar katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem

HOSANNA !
ks. Proboszcz
2010-03-28

Ten gromki okrzyk otwierał bramy królewskiego miasta, do którego w uroczystym pochodzie zmierzał Mesjasz – Boży pomazaniec. Wszystkiego się po nim spodziewano. Urobił sobie własny wizerunek Sługi Bożego krzykliwy tłumek, który nie szczędził ani gałązek oliwnych ani szat własnych. Zrobili dla wjeżdżającego do Jerozolimy Chrystusa dywan, po którym ostrożnie stąpał młodziutki osiołek. Na co liczyli, czego się spodziewali. Trudno człowiekowi o czystą bezinteresowność. Wiele działań obliczonych jest na zysk, natychmiastowy albo odległy. Skoro nawet Pańscy uczniowie potrafili pospierać się o to, który z nich bliżej będzie Chrystusa w Królestwie Niebieskim, to cóż zwykli śmiertelnicy. Może mieli chorego potrzebującego pomocy, a może gdzieś zły duch nie dawał opętanemu spocznienia, może chleba zabrakło albo śmierć nie w porę zajrzała w oczy. Ileż różnych spraw zdarzyć się może a nie ma na kim polegać i gdzie szukać pomocy.

Mesjasz – Król jak Dawid, a potem jego synowie i kolejne pokolenia, nawet wtedy, gdy czasy nie były łaskawe. Król to król. A jeśli nie, to przy drobnym zamieszaniu innego można obwołać. W historii Izraela i tak bywało. Ten Król, choć król, nie prosił się o takie przyjęcie. Jego Królestwo nie jest z tego świata, nie jest stąd. Nie zabiega o uznanie, nie zbiera punktów w rankingach popularności, bo nie buduje na piasku, na lotnym pyle, na którym wzniesione jest wszystko, co świat może zaoferować człowiekowi. Buduje na Duchu, który choć jest jak wiatr, jak wicher to jednak wszystko przetrwa. To Duch Boży swoim tchnieniem ożywił ulepek ludzki. Na takim fundamencie można wznieść to, co trwa wiecznie. Poddane ciśnieniu czasu ostanie się, bo ten możny Król odpowiednio o to zadbał.  

Plan rekolekcji wielkopostnych
2010-03-21
REKOLEKCJE PARAFIALNE          21-24 marca 2010r.

DOROŚLI:

    Niedziela
    Nauki rekolekcyjne podczas wszystkich Mszy św.
    Kazanie pasyjne podczas Gorzkich Żalów  godz. 1700


    Poniedziałek - Środa
    Nauki rekolekcyjne podczas Mszy św. o godz. 800 i 1800

Spowiedź: Środa  godz. 800 - 1000 i 1600 - 1830 z przerwą półgodzinną o godz. 1700.


SZKOŁA PODSTAWOWA:

    Poniedziałek - Środa
                           Konwikt            Kościół
    kl. I-II          1010- 1040          1055- 1140
    kl. III-IV        830- 900             915- 1000
    kl. V-VI          915- 945            1000- 1045
    zerówki        pn i wt 1100-1135            
                    Przedszkola w środę

GIMNAZJUM

    Poniedziałek - Środa
    kl. I-III Spotkania w kościele o godz. 1200-1300

MŁODZIEŻ PONADGIMNAZJALNA

   Poniedziałek - Środa
    Spotkania w Konwikcie o godz. 1900

Niedziela Palmowa i Wielki Piątek
2010-03-21

28.03.2010r., niedziela godz. 845 Inscenizacja wjazdu Chrystusa do Jerozolimy Kaszubskiej w wykonaniu Misterników Kaszubskich Procesja wyruszy spod bramy Oliwskiej w Wejherowie (ul. 12 Marca) i przemaszeruje do Kolegiaty Wejherowskiej, gdzie odbędzie się Msza św. o godz. 930.

    02.04.2010r., Wielki Piątek, godz. 1000 Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej

Inscenizacja Drogi Krzyżowej odbędzie się na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej. W roku 2001 z inicjatywy Wojciecha Rybakowskiego utworzyła się grupa entuzjastów, a 16 marca 2002 roku po raz pierwszy wystawiła Misterium Męki Pańskiej przy okazji  odbywających się rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży, którym przewodniczył ks. abp. Tadeusz Gocłowski. Inscenizacja odbyła się w malowniczej scenerii Kalwarii Wejherowskiej. Udział w niej wzięli amatorzy z Wejherowa i okolic: dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Przy każdej z kaplic odegrana została scenka dotycząca wydarzeń Drogi Krzyżowej. Aktorzy wystąpili w wystylizowanych na zamierzchłe czasy strojach. Pięknie rozbrzmiewała specjalnie skompo-nowana muzyka autorstwa Cezarego Paciorka do słów Tomasza Pohla. Po inscenizacji w 2005 roku zawiązało się stowarzyszenie pod nazwą Misternicy Kaszubscy. W tym samym roku inscenizacja doczekała się sfilmowania. Autorami projektu filmowego są Yach Paszkiewicz i Tomasz Żmuda Trzebiatowski.

Zapraszamy na wykład
2010-03-14

Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza wszystkich chętnych na wykład otwarty ks. dr Leszka Jażdżewskiego – wykładowcę Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie . Wykład odbędzie się w dniu 18 marca (czwartek) 2010r. o godz. 1400 w siedzibie Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej ul. Dworcowa 7.  

Msze św. kościół
Św. Leona Wiielkiego
i Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.
Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;
Licznik odwiedzin: 04298821
Powered by APSI © copyright 2009-20 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie