Parafia pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie
MENU
Duch Święty
Duch Święty
Ks. Proboszcz
2013-05-19

Dzieje Apostolskie bywają nazywane Ewangelią Ducha Świętego. Kiedy je czytamy i kiedy z św. Piotrem bądź ze św. Pawłem zapuszczamy się na tereny przez Żydów nazywane jako pogańskie, to spotykamy tam żyjących zgodnie Żydów i pogan. Darzą się wzajemnie szacunkiem, współpracują, troszczą się o lepszą przyszłość dla młodych pokoleń . Mają   swoich „bogów” poganie, gromadzą  się i składają ofiary w swoich świątyniach, wśród których może się znaleźć i taka poświęcona „nieznanemu Bogu”,  żydzi  „bojący się Boga” gromadzą się w synagogach, przestrzegając  w obyczajach domowych i sąsiedzkich przepisy Prawa Mojżeszowego.

Pośród ortodoksyjnych Żydów znajdują się i tacy, którzy znają „chrzest Janowy” ale nie słyszeli o „chrzcie z Ducha”. Pasterska roztropność św. Pawła umiejętnie wprowadza ich w rzeczywistość dzieła Chrystusowego ale dopiero „nałożenie rąk” i przyjęcie „chrztu z Ducha” czyni ich uczniami Chrystusa i rodzi w nich potrzebę bliższego poznania Mesjasza Pańskiego, Zbawiciela i Odkupiciela. Św. Paweł, jak mówią Dzieje Apostolskie pozostał u nich przez trzy miesiące nauczając w ich synagodze zupełnie bez przeszkód.  Potrafił też i zainteresować pogan i tak rodzi się „nowy lud”, w którym nie ma już „ani Żyda, ani Greka” .

Dalekosiężne były skutki tego, co wydarzyło w dzień Pięćdziesiątnicy , kiedy wstrząśnięci śmiercią Mistrza, mimo zmartwychwstania nie potrafili apostołowie  opuścić  Jerozolimy. W mieście Dawida oczekiwali „obietnicy Ojca”. Zamknięci, zalęknieni nie wychodzili z Wieczernika. Do czasu on był miejscem oznaczającym bliskość  Chrystusa. Ciągle  przeżywali Jego słowa i gesty, które czynił  „łamiąc chleb” i podając im „kielich błogosławieństwa”. Dopiero kiedy się policzyli, kiedy przybyli z krańców ziemi pobożni żydzi i „bojący się Boga”, kiedy spłonęły ich grzechy w ogniu Bożej miłości przekonali się, że świat stoi przed nimi otworem i czują w sobie przymus dzielenia się tym wszystkim, co sami otrzymali.

Duch Święty uzdolnił ich i usprawnił do popełnienia wielkich „dzieł Bożych”  i przydał im odwagi i męstwa do pełnienia misji apostolskiej nawet na krańcach świata.  Dzisiaj Jego moc przekazywana z pokolenia na pokolenie, przez nałożenie biskupich i kapłańskich rąk rodzi zastępy nowych apostołów.

Msze św. kościół
Św. Leona Wiielkiego
i Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.
Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;
Licznik odwiedzin: 04617479
Powered by APSI © copyright 2009-20 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie