Jesteś tutaj:
Refleksje z zachrystii / Refleksje z zachrystii
Refleksje z zachrystii
Refleksje z zachrystii
ks. proboszcz
2018-02-03

Po kolędach.

Każdego roku po Bożym Narodzeniu przychodzi czas Kolędy. Skoro wiele się zmienia ten stan rzeczy nie omija też tej ważnej akcji duszpasterskiej. Jest to jedyna okazja na bliższy kontakt duszpasterzy z parafianami. Ważne w mieście i ważne w sytuacji, kiedy zachodzą obecnie z różnych powodów zmiany w składzie zespołu kapłańskiego posługującego w poszczególnych parafiach. Ksiądz za ołtarzem tworzy liturgiczny dystans. Uczestnik   Mszy św. czy nabożeństw z szczególnym, pobożnym nastawieniem przychodzi do świątyni, by przez uczestnictwo w świętych obrzędach dotknąć udzielającej się obecności Boga. Bezpośrednie spotkanie z osobą, szafarzem Bożych Misteriów możliwe jest jedynie przy zaproszeniu Księdza do własnego domu, co realizuje się podczas Kolędy.

Kolęda jest też świadectwem jakie daje wierzący i praktykujący katolik przyjmując błogosławieństwo i poświęcenie domu związane tą domową czynnością liturgiczną. W świecie obojętniejącym religijnie ludzie wierzący muszą chcieć się policzyć, mają obowiązek dawać świadectwo wierze i mają prawo liczyć na to, że wierzący sąsiad poprzez swoją postawę jego również dobrym przykładem wzmocni.

Kolęda daje też okazję do uzupełnienia zasobów koniecznych ale bardzo skromnych informacji na temat na temat parafianina w przypadku, gdy ma być rodzicem chrzestnym, świadkiem przy Bierzmowaniu czy przy Ślubie. Nadto Kolęda jest okazją do dokonania niezbędnych statystyk związanych ekonomicznymi podstawami każdej parafii. Świadczenia podatkowe  z  każdej parafii spełnia  proboszcz jak i wikariusze a kwota podatkowa naliczana od liczby mieszkańców zamieszkujących na terytorium parafii, wierzących czy niewierzących, praktykujących czy nie praktykujących  bądź uczestniczących stale w nabożeństwach poza swoim kościołem parafialnym. Nadto informacja tak przekazywana jest też co roku do Kurii Metropolitalnej z podobnych powodów. Ofiary składane przez parafian na niedzielną bądź świąteczną tacę są podstawowym źródłem wydolności finansowej każdej parafii. Dodatkowym źródłem są też ofiary za śluby, pogrzeby i chrzty.  W relacji do kosztów jakie generują firmy obsługujące śluby, czy pogrzeby datki związane z posługą religijną dla wierzących przecież ważne są więcej niż minimalne.

Kolęda związana jest też z ofiarą kolędową, postrzeganą często na „pierwszym planie” „kopertą”. Te dodatkowe ofiary poważnie zasilają budżet parafialny. Dzięki nim możemy też w dużym stopniu zrealizować naprawy, modernizacje, które w przypadku naszej parafii są chlebem powszednim. Konwikt udziela bowiem schronienia nie tylko grupom i wspólnotom parafialnym ale i spoza niej jak; AA, Alanon, Hospicjum, Civitas.

W tym roku w naszej parafii Kolędę przyjęło 2370 rodzin, nie przyjęło 860, na podstawie kolędowych wyliczeń   parafię naszą zamieszkuje 8650 wiernych.  Ci, którzy kolędę przyjęli w tzw. „kopertach” złożyli na rzecz  parafii ofiarę w wysokości 39.500 zł za co pragnę serdecznie podziękować. Pozyskane w z kolędy pieniądze zamierzam przeznaczyć na remont dachu nad zakrystią, po części z tych środków skorzystamy też na zakup opału do ogrzewania naszych świątyń i Konwiktu.

W imieniu swoim i współpracowników składam serdeczne Bóg zapłać.

                                                                                                                                             x.prob

 
Msze św. kościół
Św. Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.

Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;

Powered by APSI © copyright 2009-12 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie