Jesteś tutaj:
Refleksje z zachrystii / Refleksje z zachrystii
Refleksje z zachrystii
Refleksje z zachrystii
ks. proboszcz
2018-06-30

Wakacje zmieniają nam porządek.

Mimo, że dotyczą niewielkiej części rodzin w naszej parafii , to niemal od zawsze pielęgnujemy w miastach rytuał wakacyjny. Ludzie na wioskach muszą patrzeć na pola, mieć na uwadze czas żniwowania, ten problem mieszkańców miast omija. Spragnieni słońca i wiatru szukają miejsc, gdzie tego dobra nie brakuje. Dlatego ciągną rodzinami nad wody, wielkie i małe, zanurzają się w cieniu drzew. Pragną choć krótko żyć inaczej. Wyjście poza dom stwarza taką szansę i daje możliwość.

Spotkanie z przyrodą może otworzyć oczy na Boga, wszak śpiewamy, „bo cały świat jest pełen cudów Boga i każda rzecz zawiera Jego myśl”, ale poza osobistym doświadczeniem Boga - Pana Nieba i ziemi, Jego obecności doświadczamy we wspólnocie. Jeśli tak każdą społeczność gromadzącą się w imię Boga spaja Boże Słowo,  ze starannością wypowiadane i z uwagą słuchane. By dusza człowieka wzniosła się ku Bogu wspiera  ją dźwięk Słowa śpiewanego z porywającą melodią, właściwym rytmem i tempem.

To wszystko można spotkać, kiedy na naszym wakacyjnym szlaku zajrzymy do napotykanych świątyń. Jeśli nie ma tam celebracji w godzinach naszej wizyty, to co nieco o Domu Bożym mogą nam powiedzieć jego mury, ołtarze, obrazy, malowidła. Tam znajdziemy nie tylko kawałek historii  ale i świadectwo wiary wspólnoty ludzi tam zamieszkałych.
Odejście od rutyny i utrwalonego miejscem sposobu życia może nam otworzyć oczy na wiele Bożych tajemnic, które jeśli to uważnie czynimy,  możemy dostrzec w otaczającym nas świecie. Tej okazji i szansy starajmy się nie zmarnować. Starajmy  się utrzymać nasze modlitewne zwyczaje, poranne i wieczorne. Nadajmy też właściwy wymiar niedzieli. Mieszkańcy miejscowości wypoczynkowych też potrzebują naszego  świadectwa. Niekiedy je regionalizują, ale takie własne,  środowiskowe zwyczaje wszystkim wychodzą na dobre, ubogacają. Warto swoją obecnością zostawiać  i w takim czasie dobre ślady.   

x.prob

 
Msze św. kościół
Św. Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.

Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;

Powered by APSI © copyright 2009-12 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie