Parafia pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie
MENU
Refleksje z zachrystii
Refleksje z zachrystii
ks. proboszcz
2021-09-04

          Kolejny początek
    Tak się to dzieje, że o porządku naszego życia zbiorowego stanowi troska o wychowanie młodego pokolenia, od najwcześniejszych lat, od przedszkola po czas ostatecznego kształtowania wiedzy i umiejętności. W naszej tradycji polskiej i chrześcijańskiej pod nadzorem rodziców udział w tym mają Państwo i Kościół. Państwo przez powołane do tego instytucje; szkołę podstawową i średnią i wyższe uczelnie, Kościół przez troskę o odpowiedni kształt rodzin, życie religijne, formację duchową, która wpływa na postawy poszanowania drugiego człowieka i “dobra wspólnego” w naszej małej i wielkiej Ojczyźnie.
    W środę rozpoczął się nowy rok szkolny. Mimo zaproszenia w ostatnią niedzielę sierpnia, na Mszy rozpoczynającej nowy rok dzieci było niewiele. Rodzice pewnie zapracowani, dziadkowie dalecy, dzieci wychowują instytucje względem których ma się wymagania przechodzące w roszczenia. Taki stan nie wpłynie najlepiej na ukształtowanie młodego pokolenia. Wielką  rolę odgrywa rodzina, harmonijna współpraca ojca i matki. Dało się to zauważyć podczas tegorocznej 1.Komunii św. W ramach edukacji szkolnej i kościelnej nie było za wiele czasu, więc na swój sposób musieli się w to zaangażować rodzice. I wydaje się, że wypadło to nie najgorzej.
    Każdy z nas ma w pamięci swoje doświadczenia z tego ważnego Dnia i całą otoczkę spraw towarzyszących. One wchodzą w tradycję niepisaną a stosowaną i zachowane są w pokładach naszej świadomości. Kiedy braknie możliwości formowania przez instytucje do tego powołane ciężar kształtowania młodego pokolenia muszą wziąć na siebie rodziny, szczególnie dzisiaj, kiedy uderza się w Kościół i Państwo, kiedy instytucje wszelkie, starają się zagarnąć ludzie “nowego ładu”, kiedy starają się zniszczyć to co dotąd, aby stworzyć “nowe” w ich mniemaniu lepsze. Czy lepsze? Wszelkie rewolucje tylko pogłębiły zapaść moralną i umysłową społeczeństw na których żerowały. x. prob

Msze św. kościół
Św. Leona Wiielkiego
i Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.
Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;
Licznik odwiedzin: 04521066
Powered by APSI © copyright 2009-20 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie