Jesteś tutaj:
Refleksje z zachrystii
Refleksje z zachrystii
Refleksje z zachrystii
ks. proboszcz
2017-01-29

Głos z kolędy parafialnej.

Kolęda parafialna to wymagające dla wiernych i duszpasterzy wydarzenie. jest okazją do bliższego spotkania, „twarzą w twarz”

Tegoroczna kolęda przypada w roku już na początku zapowiadającym się ciekawie. Obrazem „czynnego miłosierdzia” jest św. brat Albert, który nam w Kościele polskim patronuje. A przyglądając się sobie naszej parafii musimy uznać, że postępujemy w latach, choć pojawiają się ośrodki młodości. To głównie nowe osiedla w miarę dzietne. Co prawda statystyka parafialna jest nie ubłagana. Więcej u nas umiera niż się rodzi. Ochrzciliśmy 96 dzieci a sprawowaliśmy „ostatnią posługę” w 109 przypadkach. Najstarsze niegdyś bardzo aktywne osiedla dziś zamieszkują emeryci, przeważnie wdowy, które i dla potrzeby serca i ze względów różnych innych szczególnie w okresie zimowym wyjeżdżają do dzieci, które wchodząc w dorosłe życie poszły na swoje. Dlatego też tegoroczna kolęda w wielu przypadkach nie doszła do skutku. W sumie błogosławieństwo kolędowe przyjęło 2419 rodzin a nie przyjęło  801, co stanowi prawie 25%, czyli co czwarta rodzina. Przyczyny jak zawsze są złożone. Bo są to chwilowe wynajmy, wyjazdy, w tym zagraniczne do pracy a nawet pustostany. Nie należy też wykluczyć, że gdzieniegdzie mieszkający na terenie naszej parafii wyrzekli się kolędowej potrzeby, bo nie wierzą, wierzą inaczej albo godzą się na Boga, ale Kościoła nie potrzebują.  Stosunkowo niewiele mamy wśród siebie chrześcijan innego wyznania bądź innowierców, już więcej obojętnych albo tak zajętych troską doczesną, że dla Boga już nie ma czasu.

Co roku dla potrzeb podatkowych, które uiszczają wszyscy księża miasto wylicza na ilość zameldowanych na terenie parafii mieszkańców traktując ich jak katolików i takie wyliczenia z 2016 roku przyniosły nam liczbę 9146 zamieszkałych. Nasze natomiast wyliczenia na podstawie kartotek parafialnych, korygowanych podczas kolęd dają liczbę 8744 wiernych. Parafia nasza, której patronuje św. Leon Wielki, papież i św. Stanisław Kostka należą do największych w naszym mieście. Na jej terenie zlokalizowana jest absolutna większość szkół i ośrodków edukacyjnych. Tegoroczna kolęda poza spotkaniem była też jak to jest w zwyczaju okazją do wsparcia potrzeb materialnych organizmu, którym jest każda wspólnota realizująca cele doczesne i nadprzyrodzone. Za okazane zrozumienie i wszelkie dobro składamy nasze serdeczne Bóg zapłać.

x.prob

Refleksje z zachrystii
ks. proboszcz
2016-11-07

Odpust i Święto Niepodległości.

W naszej parafii idą ze sobą w parze. Św. Leon. Biskup rzymski z czasów gasnącego imperium i św. Marcin - rzymski żołnierz w którego liturgiczne wspomnienie Polska jako państwo przywrócona została Europie.

Dwa powody do świętowania. Każde z nich ma w sobie coś co przeminęło i nowe, które wiąże się z nadzieją. wszystko to oddajemy Najwyższemu Panu życia i śmierci, który wszystko zdolny jest doprowadzić do właściwej formy. Dlatego nie obędzie się bez modlitwy, bez refleksji nad koniecznym udziałem każdego z nas w Bożym dziele, w "świecie stwarzanym". Temu mają służyć nasze rekolekcje, które przeżyjemy przed odpustem.

  x.prob

Ministrant – król?
ks. proboszcz
2015-08-24

Ministrant – król? 

  Jedną z praktyk koszalińskich kleryków jest uczestnictwo w diecezjalnych rekolekcjach dla  ministrantów. Tegoroczne rekolekcje były zatytułowane „Ministrant Księgi i Światła”. Podczas ...

I.Komunia św. i co dalej
ks. proboszcz
2015-05-18

I.Komunia św. i co dalej…..

Jesteśmy po parafialnym święcie. Staranie rodziców, katechetów, samych dzieci zwieńczone zostało piękną uroczystości I.Komunii św. W naszej parafii, aby możliwe było uczestnictwo w tym ...

Refleksje z zachrystii
ks. proboszcz
2015-04-20

Myśli o I.Komunii św.

 

Po rocznej przerwie w maju ponownie będziemy obchodzili w naszej parafii uroczystość I.Komunii św. Tym razem świętować będą dzieci 3 klas, ich rodzice i rodziny. Uroczystość I.Komunii świętej w obecnym kształcie jest wielkim wydarzeniem, szczególnie dla rodziców. Po Mszy św. ...

Refleksje z zachrystii
ks. proboszcz
2014-06-09

W Kościele, we wspólnocie.

Maj to czas pięknych nabożeństw gromadzących ludzi z najbliższego sąsiedztwa, przy przydrożnej kapliczce czy krzyżu. Mimo pomykających aut przebija się śpiew litanii, który ...

Z Bogiem zawsze dobry początek
Ks. Proboszcz
2013-09-08

Czy dziś możemy jeszcze tak mówić? Pewnie w nielicznych przypadkach nic się nie zmieniło. Dzieci i dorastające pociechy świątecznie odziani odpowiadają na zaproszenie do uczestnictwa we Mszy św. na początek nowego roku szkolnego. Jeśli przychodzą sami, ...

Albertyńska dzieciarnia
Ks. Proboszcz
2013-06-16

Od kiedy siostry Albertynki zadomowiły się przy Kopernika energicznie włączyły się w pasterskie zadania naszej wspólnoty. Była to posługa w Biurze parafialnym (s. Arnolda zostawiła nie tylko ślady w postaci zapisów w księgach parafialnych) a też i zadania katechetyczne w parafii a potem w szkołach ( dobrze dała się zapamiętać s. Paulina, s. Dobrawa i s. Paschalisa). Dzisiaj mieszkanki Kopernika 16 są w swoich działaniach bliższe chryzmatowi Albertynek Posługujących Ubogim, jak brzmi pełna nazwa tej wspólnoty zakonnej.

Wiara cieszy
Ks. Proboszcz
2013-06-09

Pod takim hasłem w Roku Wiary chcemy przeżyć kolejny Festyn Rodzinny. Jak co roku przed wakacjami Akcja Katolicka naszej parafii zaprasza wszystkich nas do ogrodów konwiktorskich, aby radować się spotkaniem poza kościołem, poza liturgią, wreszcie by poprzez rozmowy, obcowanie ze sztuką na miarę możliwości doświadczyć bliskości, która umacnia i cementuje każdą lokalną społeczność.  Centrum Festynu jak zawsze pozostanie scena. Korzystamy z tego co jest starzejącym się wyposażeniem ogrodu konwiktorskiego, co pozwala młodym i starszym pasjonatom działalności artystycznej wyrazić swój kunszt wobec nas, z zaciekawieniem i podziwem spoglądających na artystów. Uczta dla ducha nie może się obyć bez wsparcia dla ciała.

Eucharystia - święta obecność Boga wśród nas
Ks. Proboszcz
2013-06-02

Z ludzkiego wątpienia albo z naszej bezradnej ułomności zrodziły się poruszające Cuda Eucharystyczne. Wszędzie przedmiotem zdarzeń nadzwyczajnych jest realna obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie, obecność Ciała i Krwi. Zwykle biała Hostia przetkana zostaje kroplą bądź kroplami krwi. Najstarszym znanym w świecie miejscem cudu eucharystycznego jest włoskie Lanciano. 

 
Msze św. kościół
Św. Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.

Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;

Powered by APSI © copyright 2009-12 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie