Parafia pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie
MENU
Światło Słowa
Lekcja Łazarza
ks. proboszcz
2020-03-28

        Ewangelię o wskrzeszeniu Łazarza, bardzo bogatą od strony treściowej, analizuje się i komentuje na różne sposoby. Proponuję dzisiaj aby odejść, przynajmniej w jakiejś mierze, od jej głównego tematu, czyli Chrystusowej mocy pokonującej śmierć. I proponuję, aby skoncentrować się na tym, co poprzedziło ten wielki cud, cud wskrzeszenia. Proponuję skoncentrować się na przyjaźni, jaka istniała między Jezusem i Łazarzem oraz jego dwiema siostrami, Marią i Martą.         
    Miłość, przyjaźń, wzruszenie się w duchu, rozrzewnienie, płacz: oto niektóre reakcje, ukazujące jak głęboka więź istniała między Jezusem i rodziną Łazarza. Zbawiciel odwiedzał ich często, by odpocząć, by porozmawiać w ciszy i spokoju, by nabrać sił do dalszego nauczania o Królestwie Bożym. Betania nabrała w ten sposób dla samego Jezusa i dla nas znaczenia symbolicznego jako miejsce, do którego się odchodzi od codziennej działalności i przychodzi do tych, którzy nas wyjątkowo dobrze rozumieją i kochają. Często nie trzeba słów, wystarczają spojrzenia, obecność, duchowa bliskość. Więź Jezusa z rodziną Łazarza zaowocowała dodatkowo tym szczególnym cudem, cudem przez który Jezus ukazał, że przyjaźń z Nim nie kończy się wraz ze śmiercią, ale trwa na zawsze.    
    Doświadczenie przyjaźni jest niezbędne dla duchowego rozwoju, bo pomaga nam otwierać się na innych ludzi, inaczej na nich patrzeć, cieszyć się życiem i zmieniać nasze postępowanie wobec wszystkich, których spotykamy. W przeżywaniu i refleksji o przyjaźni trzeba jednak koniecznie pamiętać o jednym: o odniesieniu do Pana Boga, bo bez niego przyjaźń nie będzie przyjaźnią, ale tylko jej namiastką, i zamiast ułatwiać, może nam utrudniać nasz duchowy rozwój.
    Popatrzmy jakże szczęśliwi byli Łazarz, Maria i Marta, że mogli cieszyć się przyjaźnią z Jezusem Chrystusem. Ale i my nie jesteśmy pozbawieni tej możliwości. Prośmy ich o wstawiennictwo, aby dane nam było doświadczać pięknych, czystych relacji z bliźnimi, poprzez które pogłębilibyśmy tę najpiękniejszą i najważniejszą dla nas przyjaźń, przyjaźń z Jezusem Chrystusem, przyjaźń, która przekracza granice śmierci.
Ks. Zbigniew


Odnośniki do dzisiejszych czytań:

Msze św. kościół
Św. Leona Wiielkiego
i Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.
Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;
Licznik odwiedzin: 04731809
Powered by APSI © copyright 2009-20 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie