Parafia pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie
MENU
Światło Słowa
Osiem błogosławieństw
ks. Tomasz
2010-06-07

   Tekst dzisiejszej Ewangelii należy do najbardziej znanych i najczęściej komentowanych perykop Pisma Świętego; wielu z nas zna go nawet na pamięć. Myślę jednak, że bardzo często jego znajomość ogranicza się do tej zewnętrznej powłoki tekstu, do jego poziomu literalnego. Dziś Kościół daje nam okazję, by zajrzeć nieco głębiej, podjąć kolejną próbę dotarcia do istoty przesłania Jezusa, jakie wypowiedział w Kazaniu na Górze.

  Chrystus przywołuje osiem kategorii ludzi, których określa mianem "błogosławieni", a więc szczęśliwi; czytając ów tekst od razu nasuwa się pytanie: jak to możliwe? Przecież ci, o których mówi Pan, po ludzku są przegrani, nic nie znaczą, nie mają żadnej pozycji w oczach świata... A jednak logika Boga jest zupełnie inna: On ich dostrzega, On na nich patrzy, On pochwala ich postawę.

   Kim zatem są ci ludzie, gdzie tkwi źródło ich szczęścia i dlaczego Chrystus stawia ich nam za wzór? A więc, zacznijmy od początku: ubodzy w duchu to wszyscy ci, których język hebrajski określa mianem: "anawim" - znękani, biedni, uciśnieni, wyzuci ze wszystkiego; smutni - dostrzegają ogrom niesprawiedliwości, zła i cierpienia w otaczającym świecie i to jest przyczyną ich stanu; cisi - nie chcą błyszczeć, zajmować pierwszych miejsc, skupiać na sobie spojrzenia ludzi, ale swoją pokorną postawą pragną ukazywać Kogoś innego; łaknący sprawiedliwości pragną zmiany struktur społecznych i mechanizmów tkwiących w ludziach, które często nasycone są egoizmem i pragnieniem osiągnięcia dobrobytu za wszelką cenę, często kosztem drugiego człowieka; miłosierni - umieją pochylić się z miłością nad drugim człowiekiem i przyjść mu z pomocą w jego potrzebach, próbują dawać wsparcie bliźnim, potrafią dzielić się własnymi talentami, czasem, umiejętnościami, pieniędzmi; czystego serca nie nasycają się tym, co skoncentrowane na cielesności, nie żyją duchem tego świata propagującego nieskrępowaną wolność bez odpowiedzialności, ale podejmują walkę o siebie i o odkrywanie istoty miłości w relacji, która zmierza do troski o dobro drugiego, a nie hedonistycznego wykorzystywania go do własnych celów; wprowadzają pokój ci, którzy w swoim życiu osobistym i społecznym dążą do jedności, szukają tego, co łączy, kierują się chrześcijańską miłością, odrzucając nienawiść, pragnienie zemsty, chęć dominacji nad drugim człowiekiem; cierpiący prześladowanie dla sprawiedliwości odnajdują sens w konsekwetnym, radykalnym życiu Ewangelią, stając się tym samym znakiem sprzeciwu wobec istniejącego wokół zła. 

  Tych wszystkich ludzi łączy jedno: całą swoją ufność pokładają nie w sobie, nie w innych ludziach, ale jedynie w samym Bogu, który jest centralnym punktem odniesienia ich codzienności; trzymają się Go kurczowo, radykalnie, konsekwentnie, przemieniając swoją postawą współczesny, laicki świat.

  Podejmujmy to wyzwanie i wezwanie, by kochając Boga nade wszystko, a bliźnich dla Niego, zbliżać się do bycia błogosławionym, a w konsekwencji osiągnąć chwałę nieba, gdzie Chrystus przygotował wielką nagrodę tym, którzy w Niego wierzą, Go kochają i Jemu ufają.


Odnośniki do dzisiejszych czytań:

Msze św. kościół
Św. Leona Wiielkiego
i Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.
Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;
Licznik odwiedzin: 04617438
Powered by APSI © copyright 2009-20 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie