84-200 Wejherowo 3-go Maja 19, tel. 672-20-42 lub 508-210-889
|
Hospicjum Domowe p.w. Judy Tadeusza powstało z inicjatywy p. Marii Kossowskiej. Przy pełnej akceptacji ks. Proboszcza zapoczątkowane zostało w dniu 13 czerwca 1991 roku przy parafii św. Leona Wielkiego w Wejherowie. Pierwsze spotkanie Zespołu Hospicyjnego odbyło się 28 czerwca 1991 roku.
Hospicjum Domowe działa od samego początku na zasadach pełnego wolontariatu. W jego skład wchodzą: pielęgniarki, farmaceutki, lekarze, wolontariuszki (osoby różnych zawodów) oraz psycholog. Opieka sprawowana jest nad chorymi dotkniętymi chorobą nowotworową, w stanie terminalnym. Na wyraźne życzenie chorego i rodziny organizowana jest szeroko rozumiana posługa lekarsko-pielęgniarska obejmująca całodobową opiekę nad chorym oraz wsparcie duchowe dla jego rodziny. W posłudze hospicyjnej chory pozostaje najważniejszą osobą do końca; w nim należy dostrzec człowieka w całej strukturze jego osobowości.
Niesienie pomocy religijnej jest obowiązkiem - na co zwracał szczególną uwagę nasz Papież Jan Paweł II - każdej osoby pielęgnującej. Funkcje kapłańskie w Hospicjum Domowym pełni z poświęceniem: ks. Proboszcz.
Pragnienie przyjścia z pomocą choremu musi wypływać z czystego serca, na wskroś życzliwego dla niego i rodziny. Nawiązanie serdecznego kontaktu z Hospicjum Gdyńskim umocniły i właściwie ukierunkowały nasz zespół.
Wielce zasłużył się w tym względzie ks. Eugeniusz Dutkiewicz - wspaniały kapłan, taki od Serca Jezusa dla człowieka dotkniętego tak ciężką chorobą jaką jest choroba nowotworowa. Potrafił w znakomity sposób scalać całe środowisko hospicyjne w Polsce. Zorganizował Ogólnopolskie Forum Hospcyjne m.in. w Gdańsku(3 razy), Krakowie, Częstochowie i Szczecinie. Niezatarty ślad w sercach uczestników pozostawiły rekolekcje w Gostyniu. Przy Jego współudziale odbyło się Europejskie Forum Hospicyjne w Poznaniu, na którym byli obecni znakomici wykładowcy świeccy i duchowni, polscy oraz zagraniczni. Te spotkania służyły pogłebianiu wiedzy medycznej, psychologicznej a także religijnej.
Na nieocenioną, niezapomniną i bezwzględnie życzliwą pomoc możemy zawsze liczyć u naszego księdza Proboszcza. Uczestnictwo we wspomnianych zjazdach, organizowanie comiesięcznych spotkań integracyjnych, wyjazdy do miejsc pielgrzymkowych, dzielenie się opłatkiem w okresie Bożego Narodzenia pomagały nam nabrać sił do dalszej pracy na rzecz chorego o każdej porze dnia. Modlitwa tak często niedoceniana, a ukazująca piękno Miłości Boga, także codzienne przyjmowanie Komunii Świętej przez chorego dają tak oczekiwaną ulgę w cierpieniu fizycznym, a zwłaszcza w psychicznym.
Pod koniec 2001 roku powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych p.w. św. Judy Tadeusza, które w dalszym ciągu realizuje ideę sprawowania opieki nad chorym w jego domu. W 2002 roku Stowarzyszenie zawarło kontrakt z Pomorską Kasą Chorych i nadal świadczy posługę lekarsko-pielęgniarską w pełnym zakresie.
Istnienie hospicjum jest niewątpliwie wielką sprawą,, jest żywą komórką naszej parafii i nadaje jej wymiar ponadczasowy. Warto zabiegać o pogłębienie tej jakże pożytecznej formacji ludzi dobrej woli.