Jesteś tutaj:
Grupy parafialne / Oaza Dzieci i Młodzieży
Oaza Dzieci i Młodzieży

Ruch Światło-Życie: Oaza dzieci i młodzieży

Ruch oazowy, któremu początek dał w 1954 roku jeden z Bożych szaleńców - ks. Franciszek Blachnicki, mimo wielu przeciwności i przeszkód zarówno ze strony władz komunistycznych, jak też co ostrożniejszych kapłanów, rozwijał się w szybkim tempie. Jednocześnie coraz lepiej się organizował, nabierał doświadczenia, doskonalił strukturę i tworzył liczne programy religijno - wychowawcze, dostosowane do. wieku i stopnia rozwoju wyznawców Chrystusa. Tenże ruch w latach siedemdziesiątych zawitał. również na tereny diecezji północnych. W naszej zaś parafii początki jego istnienia wiążą się. z osobami dawnych wikariuszy - ks. Mariana Szczepińskiego i ks. Piotra Neumanna. A zaczęło się. dość niewinnie: ówczesny ks. proboszcz ks. Adam Tracz z radością powitał inicjatywę utworzenia. młodzieżowego zespołu muzycznego, dla którego zakupił nawet organy elektryczne, perkusję itp. nie zdając sobie sprawy z tego, że wymienieni wikariusze pójdą krok. dalej i z tego zalążka uczynią wspólnotę oazową, co do której ks. prboszcz nie miał pełnego przekoanania. Gdy w 1981 roku z parafii odszedł ks. Szczepiński,. jeszcze przez jakiś czas oazą opiekował się ks. Neumann, potem ks. J. Osowicki. Potem ta wspólnota w parafii zaczęła przygasać. Jeszcze przez czas jakiś wspólnoty. oazowe funkcjonowały równolegle w farze i u nas. W 1983 roku z zadaniem ożywienia oazy w Wejherowie przybył do nowo utworzonej parafii NMP Królowej Polski ks. Marian Miotk.. To tam zaistniały dobre warunki rozwoju dla tego ruchu.

W naszej parafii oaza reaktywowała się w 1994 roku za sprawą m.in. ks. proboszcza - również dawnego moderatora Ruchu - oraz kilku animatorów "wypożyczonych" z parafii NMP Królowej Polski.. Na letnie rekolekcje w roku 1995 wyjechała jedna osoba, ale już w następnym było ich jedenaście i tak co raz więcej. Z czasem, dzięki przebudowie strychu konwiktorskiego na pomieszczenia dla. oazy, można było organizować rekolekcje na miejscu. Obecnie odbywają się tu trzy serie 15-dniowych rekolekcji oazowych latem, a w ciągu roku 3 Szkoły Animatora, kilka Oaz Modlitwy, zimowe Szkoły. Uczniów Chrystusa i inne dni skupienia dla młodzieży oazowej z różnych diecezji.

Obecnie działająca wspólnota liczy ponad sześćdziesięcioro dzieci i młodzieży, którzy poza programem formacyjnym, realizowanym na cotygodniowych spotkaniach w małych grupach, spotyka się też. na piątkowych spotkaniach modlitewnych, wyjeżdża na rekolekcje, dni skupienia, przejmuje na siebie organizację jednego z turnusów letnich półkolonii, angażuje się w inne działania parfialne,. wspomagając choćby Akcję Katolicką przy organizacji festynu rodzinnego. Dochodzi do tego organizowanie wielkopostnych rekolekcji dla młodzieży, rozprowadzanie prasy katolickiej, nawiedzanie. chorych w parafii przy okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia itp.

Bogactwem naszej wspólnoty jest też niewątpliwie rozpoznawalny już zespół muzyczny pod nazwą 7 Darów Pana, istniejący od kwietnia 1999 r.. Zadaniem jego jest nie tylko tworzenie oprawy. muzycznej Mszy św. dla młodzieży o godz. 12.00 w Konwikcie. Na swoim koncie ma też występy na przeglądach piosenki religijnej, festynach oraz oprawę muzyczną odpustów, ślubów itp.. uroczystości. W swoim dorobku artystycznym posiada ponad 200 utworów, w tym kilka kompozycji autorskich.

Trochę szkoda, że w tak dużej parafii znajduje się zaledwie 60-tka młodzieży i dzieci oazowych, ale to zawsze jeszcze można naprawić. Chętnych zapraszamy na spotkania. w każdy piątek na godz. 18.00 do sali na górze tzn. do kaplicy oazowej zorganizowanej na strychu Konwiktu.

 
Msze św. kościół
Św. Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.

Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;









Powered by APSI © copyright 2009-12 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie