Parafia pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie
MENU
Światło Słowa
Pan mój i Bóg mój!
ks. Piotr
2011-05-01

Dzisiejszy fragment Ewangelii wg św. Jana opisuje dwukrotne pojawienie się Jezusa w wieczerniku. Najpierw wieczorem tego pierwszego dnia tygodnia, kiedy niewiasty, Piotr i Jan zobaczyli pusty grób, Maria Magdalena spotkała Zmartwychwstałego, a uczniowie idący do Emaus poznali Go po łamaniu chleba. Stanął pośród nich ze słowami „Pokój wam!". Tomasz nieobecny tego dnia nie uwierzył słowom swoich przyjaciół. Drugi raz Jezus staje w wieczerniku między swymi uczniami w kolejną niedzielę. Podchodzi do Tomasza, by sam się mógł przekonać, by nie był „niedowiarkiem, lecz wierzącym". Odpowiedzią są słowa Tomasza: „Pan mój i Bóg mój". Kolejne słowa Jezusa jakie zapisał Ewangelista podnoszą na duchu tych, którym przyszło żyć później - „Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli".

Nie byłem wtedy w Wieczerniku, nie stanął przede mną Pan, nie mogłem dotknąć Jego świętych ran, ale czy potrafię powiedzieć - Pan mój i Bóg mój? I czy te słowa niosą jakiś wymierny ciężar codziennych wyborów, hierarchii wartości, poświęcenia i ofiary?

Przecież ci, którzy byli w Wieczerniku nie zostali w nim na zawsze, by wciąż żyć tą radością, że widzieli Zmartwychwstałego Pana. Przed nimi pojawiły się wtedy nowe zadania - zanieść Ewangelię-Dobrą Nowinę do każdego miejsca na ziemi, gdzie tylko żyją ludzie. Jeśli miałyby być to tylko słowa, to słuchacze mogą je przyjąć, nawet się nimi zachwycić, ale dopiero, gdy za nimi idzie świadectwo życia apostołów Dobrej Nowiny, słuchający mogą zacząć nimi żyć. A jeśli zobaczą, że głoszący gotów jest oddać życie za to, co głosi i czym żyje, mogą być pewni, że zwiastuni przekazują prawdę.

Jeśli więc dziś cieszymy się wyniesieniem na ołtarze Jana Pawła II, to wiemy, że ta uroczystość jest konsekwencją całego Jego życia. Polski Papież stał się świadkiem. To jak żył, co głosił, jak modlił się, sprawował sakramenty... Dzisiaj święto Miłosierdzia Bożego, które sprawia, że nawet wtedy, gdy w życiu swoim źle wybieraliśmy, możemy doświadczyć nowej szansy, nowej możliwości i zacząć ponownie stawać się prawdziwym świadkiem, że Jezus jest moim Panem, moim Bogiem i tym samym „mieli życie w imię Jego".


Odnośniki do dzisiejszych czytań:

Msze św. kościół
Św. Leona Wiielkiego
i Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.
Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;
Licznik odwiedzin: 04699524
Powered by APSI © copyright 2009-20 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie