Parafia pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie
MENU
Światło Słowa
I Ja ciebie nie potępiam
Poniedziałek V tyg. W. Postu
2009-03-30

W Izraelu czasów Chrystusowych cnotę czystości stawiano bardzo wysoko. Stąd i sam Pan Jezus ogłosił pośród ośmiu błogosławieństw jedno dla ludzi czystego serca, bo oni Boga oglądać będą. Pomijając nawet aspekt religijny wiadomo, że nieczystość rujnuje małżeństwo, rodzinę, a więc i społeczeństwo. Tego zaś nie powinien tolerować żaden normalny władca. Żydzi nie tolerowali – cudzołóstwo karane było śmiercią przez ukamienowanie. A przy tych okazjach, jak to bywa z karą śmierci, zdarzały się też wyroki niesprawiedliwe, śmierci niewinne. Biblijne wspomnienie o Zuzannie, niewinnie na śmierć skazanej, pokazuje, że Bóg broni czystych i niewinnych, którzy swój nieszczęśliwy los Jemu powierzają. Ale dlaczego w Ewangelii Pan Jezus ocala tę, która niewinną bynajmniej nie była? Przecież pochwycono ją właśnie na cudzołóstwie! Według Prawa Mojżeszowego powinni byli wykonać na niej wyrok. Dlaczego więc przyszli z tym jeszcze do Jezusa? Św. Jan mówi, że uczynili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Rzymianie bowiem zastrzegli sobie wydawanie wyroków śmierci. Gdyby Pan Jezus im przyklasnął – mieliby powód do oskarżenia Go przed Rzymianami. Ułaskawić też jej nie mógł. Oznaczałoby to, że nie zna Prawa albo, że je lekceważy…

Pan Jezus jednak nie byłby sobą, gdyby wszystkiego nie uczynił dla ocalenia człowieka – nawet winnego. Dlatego znalazł sposób – pisanie na piasku, a następnie Jego wyrok: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień. Nie była to pochwała nieprawości. Pan Jezus, ocaliwszy jej życie powiedział: Idź, a od tej chwili nie grzesz.

Czymże jest ocalenie niewinnego? – Podtrzymaniem porządku. A wprowadzenie winnego na drogę prawa? – Przywracaniem porządku. To drugie jest o wiele trudniejsze, ale Pan Jezus to potrafi i ma do tego prawo, bo właśnie za to zapłacił Krwią swoją. Skorzystajmy z okazji, póki ją mamy – On chętnie daruje tym, którzy szczerze podejmują trud nawrócenia.


Odnośniki do dzisiejszych czytań:

Msze św. kościół
Św. Leona Wiielkiego
i Stanisława Kostki
  • pn-sob: 7.00, 8.00, 18.00;
  • nd i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00;
  • święta znieś.: 7.00, 8.00, 10.00, 17.00, 18.00.
Msze św. kościół
Św. Leona Wielkiego
w wakacje:
  • nd 19.00
w rok szkolny:
  • sob: 17.00;
  • nd i święta: 10.30, 12.00;
Licznik odwiedzin: 04644929
Powered by APSI © copyright 2009-20 by Parafia św. Leona W. w Wejherowie